Projekt „S penězi si poradíme“ 4. A

V dubnu 2024 žáci 4. A absolvovali projekt „S penězi si poradíme“. Proč právě toto téma?

Většina dětí dnešní doby si neváží maličkostí a toho, co pro ně rodiče a okolí dělá. Vše berou jako samozřejmost.

„To nevadí, že jsem to zničil, rodiče mi koupí nové“. „Však to tolik nestojí, je to jen ….“ Často toto slýcháváme z úst našich ratolestí.

Tento projekt byl zaměřený na finanční gramotnost, který měl dětem alespoň maličko otevřít oči a nechat je nahlédnout do reality života dospělých.

Nejprve se děti seznámily s klíčovými slovy (bankovky, banka, bankomat, půjčka, rozpočet, spoření aj.) Poté zjišťovaly měny různých zemí a vyznačovaly dané státy do slepé mapy. V zábavné hře „Můj účet“ zaznamenávaly své příjmy, výdaje a na konci hry zjišťovali stav svého hospodaření.

Projekt se také zaměřil i na tvořivost a fantazii. Žáci se s nadšením pustili do návrhů své bankovky a kreditní karty. Musím říci, že všechny návrhy byly s velkou pečlivostí vypracované a jejich kreditní karty a bankovky byly nádherné, plné barev a fantazie.

Během celého projektu žáci dostávali i domácí práce, kde plnili některé úlohy. Poznamenávali, kolik stojí jejich každodenní svačina do školy a zkusili si i nakupování podle seznamu, který jim připravili rodiče.

Všechny poznatky a zajímavosti si žáci zapisovali do svého lapbooku.

Myslím si, že si celá třída tento projekt náramně užila.

Závěrem bych chtěla poděkovat nejen dětem, ale i rodičům, kteří podporovali své děti v tomto projektu.